Η Ελληνική Εταιρία Θερμικής Ανάλυσης (Ε.Ε.Θ.Α.) διοργανώνει το 10ο Πανελλήνιο Συνέδριο Θερμικής Ανάλυσης και Θερμιδομετρίας στις 5-6 Ιουλίου 2024 στη Σχολή Τεχνολογίας, στο Τμήμα Συστημάτων Ενέργειας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στην Λάρισα.
Οι ανακαλύψεις στη Θερμική Ανάλυση χαρακτηρίζονται από την ανάγκη νέων μεθόδων, τη γέννηση νέων τεχνικών και των εφαρμογών τους που ενδιαφέρουν πολλούς επιστήμονες στην ελληνική ακαδημαϊκή κοινότητα, σε ΑΕΙ, Ινστιτούτα και Βιομηχανίες. Το συνέδριο ελπίζει ότι θα προσφέρει τη δυνατότητα παρουσίασης της τρέχουσας ερευνητικής δραστηριότητας στη βασική και εφαρμοσμένη έρευνα που διεξάγεται με τη βοήθεια διάφορων Θερμοαναλυτικών Τεχνικών. Ιδιαίτερη έμφαση θα δοθεί στον εκπαιδευτικό χαρακτήρα του συνεδρίου με ειδικές ομιλίες.

Θεματολογία Συνεδρίου

• Ανόργανη Χημεία
  • Οργανική Χημεία
  • Χημεία Τροφίμων
  • Επιστήμη Υλικών
  • Επιστήμη Πολυμερών
  • Φαρμακευτική
  • Επιστήμες Υγείας
  • Βιο-υλικά
  • Περιβαλλοντικές Εφαρμογές
  • Εφαρμοσμένες Επιστήμες - Βιομηχανικές Εφαρμογές
  • Θεωρία και Οργανολογία
  • Πολιτιστική Κληρονομιά

Το συνέδριο έχει τεθεί υπό την αιγίδα του Τμήματος Συστημάτων Ενέργειας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Περισσότερες πληροφορίες: http://hsta.gr/therma2024/

Σ. Ζαούτσος, Καθηγητής, Τμήμα Συστημάτων Ενέργειας, Παν. Θεσσαλίας
Πρόεδρος Οργανωτικής Επιτροπής ΘΕΡΜΑ 2024

Κ. Χρυσάφης, Καθηγητής, Τμήμα Φυσικής, Α.Π.Θ.
Πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρίας Θερμικής Ανάλυσης

Το πρόγραμμα του συνεδρίου συγκροτείται από θεματικές ενότητες και περιλαμβάνει για πρώτη φορά, την αναλυτική παρουσίαση ιδιαίτερα χρήσιμων μεθοδολογιών που έχουν αναπτυχθεί στο πλαίσιο των πιλοτικών δράσεων του LIFE-IP CEI-Greece,